Araç Kasko Değeri Ne İşimize Yarar?

Kasko sigortası yaptırmak artık, araç sahibi olduktan sonra, doğal bir ihtiyacımız haline gelmiştir.

Kasko sigortası yaptırmanın herhangi bir kanuni yaptırımı mevcut bulunmamaktadır. Kasko sigortası yaptırmakla kendinizi de aynı zamanda güvence altına almış olabilmektesiniz. Böylelikle bir kaza durumunda oluşacak hasarlardan sebep, her hangi bir ödeme güçlüğüne düşmeden siz gündelik hayatınıza devam ederken ödeme işlemleriniz gerçekleşmiş olacaklardır.

Ancak Nisan 2013 itibariyle yürürlüğe giren yasa tasarısı ile artık kasko sigorta poliçelerinde, araç değeri yerine, rayiç bedel yazıyor olacaktır. Rayiç bedel de araç kasko değeri ile belirlenir. Rayiç bedelde kişinin, aynı aracının piyasadaki o günkü fiyatını kapsıyor olacaktır. Mevcut araçların fiyat listesi, her ay güncellenen Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği (TSRŞB) tarafından, belirlenmektedir. Listede tüm araçlar, cinsi , modeli, markası gibi durumlar baz alınarak kasko bedeli hesaplanıyor olacaktır.

Araç kasko değeri, Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği (TSRŞB) tarafından 1987 yılından bu yana yayınlanan, araç kasko değer listesi ile belirlenmektedir. Her ay güncellenen ve son 15 yıllık araçların yer aldığı bu listede tüm araçlar cinsi, markası, modeli, üretim yılı gibi kriterlere göre sıralanmaktadır. Araç kasko değer listesindeki miktarlar, ayrıca motorlu taşıtlar vergisi için de baz oluşturmaktadır.

Ödeme gerçekleştirecek olduğunuz kasko poliçe primleriniz, rayiç bedel temel alınarak hesaplanıyor olacaktır.

 

En Ucuz Kasko Nereden Alınır?

En ucuz kasko sigortası, bir sigorta şirketinden, diğer bir sigorta şirketine göre değişiklik gösteriyor olacaktır. Kasko poliçelerinde yer alacak olan, sigortalının TC kimlik numarası, doğum tarihi, aracın; marka, model ve tipine göre kasko fiyatlarında farklılık gösteriyor olacaktır.

Sigorta şirketlerinde de buna bağlı olarak aynı teminatlarda aynı özelliklerdeki bir poliçe diğer sigorta şirketlerinde farklı fiyatlandırmaları yapılacağından, aracınıza ait en uygun poliçeyi farklı firma araştırmalarıyla temin ediyor olabilirsiniz. Böylelikle en ucuz kaskoyu en uygun koşullarla temin ediyor olabilirsiniz.